Автоматичната скоростна кутия се окачествява като една от най-забележителните иновации в индустрията, осигурявайки комфорт и лесно управление на превозното средство. Водачът не се налага да сменя предавки при достигане на определени обороти, тъй като автомобилът го прави собственоръчно.
Влизайки в кола с автоматична трансмисия, също ще откриете скоростен лост. Разликата е, че върху него не са изписани цифри, а букви. Вижте какво означава всяка от тях и се информирайте кой режим кога се използва.
Букви върху скоростния лост на автоматика
Скоростният лост на автомобилите с автоматична трансмисия е различен от този при “ръчките”. Той се състои от четири основни функции, именувани с букви: P, R, N, D.
-
P – Идва от думата Park и се избира, когато автомобилът е спрял движението си. Задължително е да оставим колата на “Паркинг”, преди да я напуснем, за да сме сигурни, че ще остане неподвижна.
-
R - Тази буква означава едно и също, без значение дали лостът е за ръчна, или автоматична кутия. “Reverse” отключва движението на заден ход. Препоръчително е автомобилът да бъде в покой, когато избирате “R”, в противен случай е възможно да повредите кутията.
-
N – Не е трудно да се досетим, че става въпрос за режим “Neutral”. Използва се сравнително рядко при автоматиците. Другото му е име е „свободна скорост“.
-
D – Разрешава на превозното средство да се движи напред. След като изберете режим “Drive”, може да шофирате свободно, а на светофара просто задръжте крака върху спирачката.
Някои автомобили имат допълнителни функции върху скоростния лост. Например “L” е за ниска предавка, “S” отключва спортния режим, “Е” – икономичен режим.
Как се използва скоростният лост?
Ако за първи път сядате в автомобил с автоматична скоростна кутия, не се притеснявайте. В рамките на броени минути ще усвоите начина на шофиране, тъй като е лесен и разбираем.
След като влезете в колата, проверите огледалата и се обезопасите с колан, натиснете крачната спирачка. Следващата стъпка е да стартирате двигателя на автомобила и да освободите ръчната спирачка. В зависимост от това дали ще поемете ход напред или назад, преместете лоста на “D” или “R”, без да отпускате крачната спирачка. Едва когато си махнете крака от падала, колата ще потегли.
При превозните средства с автоматични кутии няма педал за съединител. В началото ще Ви се стори странно, ако сте свикнали с ръчни скорости, но трябва бързо да се адаптирате и да забравите за използването на левия крак. Ако той влезе в действие, възможно е да натиснете спирачката и да спрете рязко, което ще предизвика опасна ситуация на пътя.
Автоматични скоростни кутии – съкращения
В случай че сте взели решение да закупите автоматик, внимателно проучете видовете автоматични скоростни кутии и преценете коя от тях е най-подходяща за Вас. Срещат се няколко варианта, чиито съкращения са следните:
-
CVT – Нарича се безстепенна и осигурява плавно движение, но ускорението е по-бавно.
-
DCT – Трансмисия с два съединителя, което спомага за лесно превключване на скоростите.
-
DSG – На практика това е роботизирана ръчна кутия с два съединителя, която е дело на Volkswagen.
-
Tiptronic – Използва се от Порше и други спортни автомобили.
-
AMT – Автоматизирана ръчна трансмисия, която е надеждна, икономична и по-евтина за поддръжка.
Направете своя избор, съпоставяйки плюсовете и минусите на видовете автоматици.
Ако вече сте се сдобили с мечтаната кола с автоматични скорости е време и да се сдобиете с мечтаната визия, чрез качествените тунинг части от Nastauto!